Ciclism: Dominik Hrinkow a câştigat etapa a doua a Turului Ţinutului Secuiesc; Jonas Rapp, lider la general

27
Rutierul austriac Dominik Hrinkow (Hrinkow Advarics Cycleang) a câştigat etapa a doua a Turului ciclist al Ţinutului Secuiesc, vineri, pe traseul Miercurea Ciuc - Gheorgheni - Praid - Odorheiu Secuiesc - Miercurea Ciuc.

El a fost înregistrat pe 198,44 km cu timpul de 4 h 28 min 32 sec, fiind urmat de coechipierul său german Jonas Rapp, în acelaşi timp, şi de italianul Paolo Toto (Sangemini Trevigiani), la 1 min 35 sec. Denis Marian Vulcan (Giotti Victoria-Palomar) a terminat pe locul 13, la 1 min 42 sec.

Rapp e lider la general, urmat de Dominik Hrinkow, la 18 secunde, şi de Paolo Toto, la 1 min 36 sec, al patrulea fiind Denis Vulcan, la 1 min 44 sec.

Vulcan este lider în clasamentul U23, turcul Serkan Balkan e liderul căţărătorilor, iar Paolo Toto e cel mai bun sprinter.

Cursa se încheie sâmbătă, cu două semi-etape, etapa 3A, Sâncrăieni - Sântimbru Băi, un contratimp individual de 10 km, şi etapa 3B, Miercurea Ciuc - Racu - Frumoasa - Miercurea Ciuc - Tuşnad - Miercurea Ciuc, pe 111 km.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)