Ciclism: Germanul Pascal Ackermann a câştigat etapa a doua a Turului Sibiului; Eduard Grosu, pe locul 4

19
Rutierul german Pascal Ackermann (BORA-hansgrohe) a câştigat etapa a doua a Turului ciclist al Sibiului, desfăşurată sâmbătă pe traseul Sibiu - Agnita - Cisnădie - Gura Râului - Sibiu, în timp ce românul Eduard-Michael Grosu (Nippo Delko One Provence) s-a clasat pe locul al patrulea.

Ackermann a fost cronometrat pe 181,2 km cu timpul de 03 h 58 min 58 sec, potrivit paginii de Twitter a cursei, fiind urmat de francezul Rudy Barbier (Israel Start-Up Nation), Riccardo Stacchiotti (Vini Zabu KTM), Eduard-Michael Grosu (Nippo Delko One Provence), în acelaşi timp cu învingătorul, etc.

La general, pe primul loc se menţine austriacul Patrick Konrad (BORA-hansgrohe), urmat de compatriotul său Gregor Muehlberger (BORA-hansgrohe), la 3 secunde, şi de elveţianul Matteo Badilatti (Israel Start-Up Nation), la 53 de secunde, etc.

''Veteranul'' italian Davide Rebellin (Meridiana Kamen Team) ocupă locul 7, în timp ce primul român din clasament este Serghei Ţvetcov, liderul naţionalei României, pe 37, la 11 min 34 sec de lider. Grosu se află pe locul 56.

În clasamentul pe echipe conduce Vini Zabu KTM, francezul Rudy Barbier este lider în clasamentul pe puncte (tricoul verde), Muehlberger deţine tricoul alb, de lider al căţărătorilor, polonezul Pawel Bernas (Mazowsze Serce Polski) este în continuare liderul sprinterilor (tricoul albastru), Serghei Ţvetcov poartă tricoul roşu, pentru cel mai bun român, iar cehul Petr Kelemen (CCC Development Team) este lider la categoria Under-23 (tricoul alb cu buline gri).

Cursa se va încheia cu cele două semi-etape de duminică, etapa 3A, un contratimp individual Curmătura Stezii - Arena Platoş Păltiniş (12,5 km), şi etapa 3B, Sibiu - Poplaca - Sibiu (x2) - Sălişte - Cristian - Orlat - Săcel - Cristian - Sibiu (109 km).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

Sursa foto:Turul Ciclist Al Sibiului/Facebook