Fotbal: Romania – Malta 1-0, in preliminariile EURO 2020

10

Selectionata de fotbal a Romaniei a invins reprezentativa Maltei cu doar 1-0 (0-0), duminica seara, pe Stadionul ”Ilie Oana” din Ploiesti, in Grupa F a preliminariilor EURO 2020, informeaza AGERPRES.

Tricolorii au facut un meci modest si au castigat cu destule emotii, unicul gol fiind marcat de George Puscas (47).

Romania, cu sase fosti componenti ai nationalei de tineret (debutantii Rus, Stefan, dar si Marin, Cicaldau, Hagi si Puscas), a dominat clar prima repriza, ratand numeroase ocazii de gol.

Bonello a respins sutul lui Andone (10), iar un minut mai tarziu Romania a marcat prin Razvan Marin, dar golul a fost anulat pentru ofsaid la Andone, desi mingea intrase deja in poarta inainte de interventia atacantului.

Bonello s-a remarcat la mingile expediate de Andone (14), Marin (21) sau Hagi (27), Puscas a trimis cu capul pe langa poarta (27), la centrarea lui Bordeianu, dar si maltezii au avut doua ocazii notabile. Tatarusanu (28) a salvat golul fata in fata cu Corbolan, iar Farrugia (30) a reluat peste poarta.

Rus a trimis pe langa din 5 metri (32), iar Bordeianu a fost si el imprecis de la 20 de metri (45+1).

Romania a marcat unicul gol al partidei in debutul reprizei secunde, prin Puscas (47), cu capul, din cornerul lui Hagi.

Tricolorii au cautat in continuare drumul spre gol, dar au fost si mai putin inspirati ca in prima repriza. Ocaziile clare s-au lasat asteptate, iar maltezii au prins tot mai mult curaj, Tatarusanu (65) fiind testat de sutul de la distanta al lui Gambin.

Malta a reusit sa marcheze (88), prin Farrugia, dupa minge pierduta de Grozav, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Romania invinsese Malta in deplasare cu 4-0 in iunie.

Romania ramane in cursa pentru calificare dupa aceasta victorie neconvingatoare. Urmatoarele meciuri vor avea loc luna viitoare, cu Insulele Feroe pe 12 octombrie, in deplasare, iar pe 15 octombrie cu Norvegia la Bucuresti.

Romania – Malta 1-0 (0-0)

A marcat: George Puscas (47).
Ploiesti, Stadion ”Ilie Oana”
Preliminariile EURO 2020 – Grupa F

Au evoluat echipele:

Romania: 12. Ciprian Tatarusanu – 7. Alexandru Chipciu, 4. Adrian Rus, 6. Vlad Chiriches (capitan), 21. Florin-Bogdan Stefan – 22. Alexandru Cicaldau, 18. Razvan Marin (8. Nicolae Stanciu, 59), 19. Mihai Bordeianu, 11. Ianis Hagi (10. Gheorghe Grozav, 72) – 23. Florin Andone, 9. George Puscas (13. Claudiu Keseru, 76). Selectioner: Cosmin Contra.

Rezerve neutilizate: 1. Ionut Andrei Radu, 16. Florin Nita – 2. Romario Benzar, 3. Alin Tosca, 5. Ionut Nedelcearu, 14. Adrian Constantin Paun, 15. Paul Anton, 17. Ciprian Deac, 20. Alexandru Maxim.

Malta: 1. Henry Bonello – 4. Steve Borg, 5. Andrei Agius (capitan), 22. Zach Muscat – 15. Juan Corbolan, 13. Dunstan Vella (6. Jake Grech, 86), 11. Rowen Muscat, 21. Luke Gambin (19. Joseph Zerafa, 81), 7. Joseph Mbong – 9. Jean Paul Farrugia, 10. Kyrian Nwoko (17. Alfred Effiong, 72). Selectioner: Raymond Farrugia.

Rezerve neutilizate: 12. Andrew Hogg, 16. Justin Haber – 2. Karl Micallef, 3. Ferdinando Apap, 8. Paul Fenech, 14. Dexter Xuereb, 18. Nikolai Muscat, 20. Jurgen Pisani, 23. Tristan Caruana.

Arbitru: Duje Strukan; arbitri asistenti: Goran Perica, Vedran Djurak; al patrulea oficial: Ivan Bebek (toti din Croatia)

Delegat UEFA: Edy Kindle (Liechtenstein), observator UEFA pentru arbitri: Kaj Oestergaard (Danemarca)

Cartonase galbene: Bonello (42).

The post Fotbal: Romania – Malta 1-0, in preliminariile EURO 2020 appeared first on ZiarMM.