Handbal feminin: Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud a remizat cu ERD, în Cupa EHF

13
CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud a terminat la egalitate cu echipa maghiară ERD, 25-25 (15-11), sâmbătă seara, pe teren propriu, în Grupa C a Cupei EHF la handbal feminin.

Gloria a avut un final de primă repriză foarte bună, ajungând de la 8-8 la 15-11 la pauză. ERD a avut o perioadă remarcabilă în partea secundă, revenind de la 17-13 pentru echipa bistriţeană la 17-20, cu şapte goluri consecutive. Echipa maghiară a condus cu 24-21, dar gazdele au reuşit egalarea, 24-24, apoi 25-25, care a fost şi scorul final.

Pentru Gloria au marcat Nicoleta Dincă 7 goluri, Laura Pristăviţa 4, Natalia Vasilevskaia 4, Daniela Raţiu 3, Diana Ilina 2, Andreea Tetean 2, Valentina Ardean-Elisei 1, Andra Moroianu 1, Mariana Costa 1.

Golurile formaţiei oaspete au fost reuşite de Marketa Jerabkova 6, Alexandra Priscila Do Nascimento Martinez 6, Nikoletta Kiss 4, Gabriella Toth 3, Laura Szabo 2, Jovana Kovacevic 1, Reka Bizik 1, Jelena Lavko 1, Natalie Schatzl 1.

Au arbitrat suedezii Andrej şi Sandro Smailagic, iar delegată EHF a fost sârboaica Svetlana Obucina.

În alt meci, Odense Handbold a trecut de echipa poloneză MKS Lublin cu 35-18.

Odense Handbold ocupă primul loc, cu 4 puncte, urmată de CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud, 2 puncte, ERD, 1 punct, MKS Lublin, 1 punct.

Următoarele meciuri vor avea loc pe 18 ianuarie, ERD - MKS Lublin, respectiv 19 ianuarie, Odense Handbold - CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)